Jak zdrowo odżywiać się na co dzień — rozmowa z Markiem Skoczylasem

Marek Skoczylas Tytuł wywiadu

Dzisiejszy wywiad przeprowadziłem z Dr. Markiem Skoczylasem. Dr Marek Skoczylas jest stomatologiem, który od lat poszerza swoją wiedzę z zakresu m.in. medycyny naturalnej.

Marek Skoczylas

Swoje przemyślenia umieszcza na popularnym kanale na YouTube. Dr Skoczylas jest autorem książki „Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie”. Dodatkowo tworzy świetne suplementy, które możesz znaleźć na stronie marekskoczylas.pl

Z tego wywiadu dowiesz się:

  • Czy głodówki są zdrowe?
  • Jak najlepiej filtrować wodę?
  • Jak skutecznie dbać o zęby?
  • Jakie książki poleca Dr Skoczylas?

Szymon Cieślik: Panie Marku, to zaszczyt przeprowadzać z Panem wywiad. Od ponad dwóch lat śledzę Pana kanał na YouTube. Skąd u Pana jako stomatologa, zainteresowanie medycyną naturalną?

Dr Marek Skoczylas: Medycynę można porównać do ogromnego drzewa, gdzie stomatologia i leczenie naturalne to różne gałęzie. Od zawsze interesował mnie potencjał nie tylko ziół, naturalnych składników, ale również diety. Niestety wielu ludziom ucieka fakt, że medycyna naturalna obejmuje również to, co ostatecznie ląduje na naszym talerzu. Picie herbatki ziołowej na lepsze trawienie to jeden z aspektów, który można wesprzeć odpowiednim posiłkiem. Na tym właśnie polega fenomen całego drzewa, jakim jest medycyna-to interdyscyplinarny zakres wiedzy, który sięga do każdego aspektu naszego życia. Dlatego też ciężko byłoby mi usiedzieć tylko na 1 gałęzi, mając na względzie całokształt zdrowia, które można rozłożyć na czynniki pierwsze i wesprzeć je kompleksowo. Poza tym-zdrowie to największy skarb, który trzeba bronić z każdej ze stron. Oprócz tego medycyna naturalna i wszystkie jej elementy to nadal nieodkryte związki, które niejednokrotnie były inspiracją dla medycyny konwencjonalnej np. metformina i rutwica lekarska, winpocetyna i barwinek mniejszy czy niektóre leki przeciwnowotworowe.

SC: Dużo mówi Pan o szkodliwych związkach zawartych w codziennym jedzeniu. Czy stosuje Pan jakąś specjalną dietę lub unika jedzenia konkretnych produktów?

Dr Skoczylas: Zgodnie z tym, co głoszę wszem i wobec unikam oczywiście żywności przetworzonej — jako dwuletni słuchacz edukacyjnego kanału zapewne domyśla się pan, co powiem. Z diety warto wyeliminować tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, cukry proste, barwniki, poprawiacze smaku, energetyki… Na ich miejsce z kolei wprowadzić błonnik, warzywa, owoce jako źródło cukrów, które oferują szeroką pulę antyoksydantów, witamin, minerałów czy związków przeciwzapalnych. Odnośnie do diet — jako że jadłospis jest wartością o istotnej mocy leczniczej, należy ją stosować wg określonych wskazań, możliwości pacjenta mając na względzie jego przeszłość chorobową i bieżącą. Jedną z najbardziej uniwersalnych diet, które polecam praktycznie każdemu to dieta śródziemnomorska. Wiele dobrego może przynieść dieta ketogeniczna, ale stosowana w określonych ramach czasowych. Ostatnio również wiele dobrego mówi się o poście przerywanym, który może pomóc osobom w chorobach przewlekłych, często neurodegeneracyjnych czy nowotworowych…

SC: Według niektórych badań aż 90% Polaków ma niedobór Wit D3. Jakich witamin i pierwiastków brakuje ludziom w organizmie?

Witamina D

Dr Skoczylas: Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jakich im nie brakuje — sodu, rtęci, kadmu, arsenu, glinu, ołowiu. To, co jest z pewnością warte podkreślenia, to fakt, że polskiemu społeczeństwu brakuje minerałów takich jak   magnez, potas, żelazo, cynk, bor, jod. Wśród witamin najczęściej stwierdza się niedobory  witaminy D oraz  witamin B12, B9, B2 czy B6 (mimo że jest prawie w każdym magnezie, którego i tak brakuje). Skąd moje przypuszczenia? Widzę, o co najczęściej ludzie pytają na mojej grupie FB “Marek Skoczylas — rozmawiamy o zdrowiu”. Są to problemy jak skurcze mięśni, anemia, bóle neuropatyczne, przewlekłe zmęczenie… Ciekawe jest to, aby temu zapobiec, wystarczyłoby znacznie lepiej ułożyć posiłki.

SC: Czy głodówki naprawdę są zdrowe? Ile trzeba pościć, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka?

Dr Skoczylas: Wszystko zależy od sposobu poszczenia. Tak samo jest w przypadku jedzenia — jego nadmiar, jak i niedostatek szkodzi. W przypadku głodówki jest podobnie. Jeśli rak byłby chorobą jednoczynnikową zależną, jedynie od głodówki czy niejedzenia z pewnością miałbym dla Pana gotową odpowiedź. Niestety to utopijne założenie, podobnie jak to, że „statyny” leczą. Nie ma natomiast wątpliwości, że z głodówkami łączy się bardzo ważne zjawisko w postaci autofagii (proces polegający na samozdajaniu i samooczyszczaniu się organizmu), którego występowanie jest bardzo pożądane i przynosi ogromne korzyści — wielokrotnie to prezentowałem w moich nagraniach. 

SC: Jako że jest Pan stomatologiem, tego pytania nie mogło zabraknąć. Co robić i czego unikać, żeby cieszyć się długim zdrowiem zębów?

zioła

Dr Skoczylas: Proszę unikać kiepskich dentystów. Tak na poważnie — to, co zabija nasze zęby w pierwszej kolejności to cukier, dalej słodzone napoje, gdzie nie brakuje regulatorów kwasowości, z którymi szkliwo niestety przegrywa. Nie ma się czemu dziwić, jak zareagowałaby nasza skóra oblana kwasem? Tak samo reagują zęby, a mimo wszystko wielu ludzi to dziwi. Kluczem do zdrowej jamy ustnej jest oczywiście regularne szczotkowanie (nitkowanie) zębów, pomocne są irygatory, a także moje ulubione zioła jak szałwia, rumianek, eukaliptus czy mięta.

SC: Wiele osób używa butelki na wodę z filtrem. Jaki filtr jest najlepszy?

Dr Skoczylas: Osobiście jestem zwolennikiem stosowanie destylacji wody i jej ponownej mineralizacji. Dla zaciekawionych polecam swoją książkę, gdzie szczegółowo opisałem ten proces. 

SC: To już ostatnie pytanie. Napisał Pan świetną książkę „Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie”. Czy poleca Pan jakieś inne książki o zdrowiu?

Dr Skoczylas: Bardzo trudno wskazać jedną czy nawet kilka, ostatnio czytam, co można uznać za nietypowe, ale po kilkanaście na raz. Są to opracowania naukowe z wydawnictw zachodnio języcznych. Dla przykładu wymienię „Multiple Sclerosis, Mad Cow Disease and Acinetobacter” (Stwardnienie rozsiane, choroba wściekłych krów i bakterie Acinnetobacter), w której profesor Alan Ebringer dobitnie dowodzi na zależność między występowaniem tych bakterii a występowaniem powyższych chorób, pomimo że do dziś uznaje się, że ich przyczyna jest nieznana. Kolejnymi są „Dietary Fiber in Helath and Disease” (o wpływie błonnika na zdrowie)  Mark Dreher oraz „Mediterrnean Diet” (o diecie śródziemnomorskiej) redagowana przez Donato Romagnolo oraz Ornella Selmin. Regularnie sięgam po „Farmakopeę”, która jest niezwykle wartościowym źródłem wiedzy o ziołach.


.