Czy GMO szkodzi ludziom?

Genetycznie modyfikowana żywność, zwana również żywnością GMO (skrót od “genetically modified organisms”), to temat budzący wiele kontrowersji. Część osób twierdzi, że jedzenie GMO jest bezpieczne, podczas gdy inni twierdzą, że może być szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. W tym artykule zebraliśmy opinie ekspertów m.in. dietetyków i terapeuty manualnego, by pomóc ci zrozumieć, co naprawdę sądzą specjaliści o jedzeniu GMO.

Czy GMO faktycznie stanowią zagrożenie, czy też jest ono bezpiecznym i skutecznym sposobem na zapewnienie dostatecznej ilości żywności dla coraz liczniejszej ludności świata? Zanim zadam ci to pytanie, zobacz co myślą eksperci.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone w losowej kolejności

Rozwiązanie na zwiększającą się ilość populacji na Ziemi, ale nie bez wad.

Katarzyna Łożyńska

Dietetyk kliniczno — sportowy

Instagram Kasi
👉Strona internetowa

Na wstępie warto nakreślić, że GMO są z nami od dawna. Już w ~1920 roku pojawiała się informacja o dostępności modyfikowanej kukurydzy w sklepach.  Jako ludzkość mamy do rozwiązania poważny problem, jakim jest wyżywienie ~8 miliardów ludzi, z prognozą osiągnięcia ~10 miliardów w ciągu zaledwie trzech następnych dekad.

O ile o GMO w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego można wypowiedzieć się całkiem jednoznacznie, o tyle w kwestiach zdrowotnych pojawia się trudność ze względu na małą ilość dobrych jakościowo dowodów w postaci badań z udziałem ludzi. W badaniach na gryzoniach wykazano wzmożoną zachorowalność na guzy sutków, choroby wątroby i nerek (CRIIGEN), a także obniżoną płodność i spadek liczby urodzeń.

To zbyt szybka zmiana, nie jesteśmy jeszcze gotowi.

Mariusz Bielicki

Terapeuta manualny

Instagram Mariusza
👉Strona internetowa

Nie jestem zwolennikiem modyfikacji genetycznych. Spożywanie żywności GMO może być szkodliwe dla ludzi, ponieważ jest to za szybka zmiana na przestrzeni ewolucji. A ludzki organizm nie jest dostosowany do tak szybkiej zmiany. Dotyczy to nie tylko GMO, ale też innych obszarów naszego życia.

Głównym problemem są pestycydy

Anna Brzostowska

Pasjonatka biohackingu oraz długowieczności. Planuje żyć dłużej niż jej dziadek (103 lata).

Instagram Ani

Modyfikujemy i krzyżujemy geny warzyw i owoców od tysięcy lat. Np. dzisiejsze brzoskwinie mają więcej cukru a mniej błonnika. Problemem jest opryskiwanie roundupem i innymi pestycydami takie rośliny. Jest wiele badań, które pokazują, że mogą one źle działać na mikrobiom jelitowy, a także przyczyniać się do innych chorób.

.
Zbyt dużo wątpliwości

Anna Brzęk

Dietetyk i technolog żywności.

Instagram Ani

Spożywanie żywności genetyczne modyfikowanej (GMO) może zwiększać ryzyko alergii powiązanej z reakcją organizmu na nowe białka. Badania na zwierzętach wykazały toksyczne działanie na komórki wątroby,  jelita, nerki, trzustki i jądra. Wątpliwości dotyczą również odległych skutków, w tym wpływających na płodność, układ odpornościowy i zdrowie następnych pokoleń.

Musimy zmienić nasz ekosystem i podejście do uprawy roślin.

Kuba Jezierski

Niesamowity znawca grzybów medycznych. Opowiada o nich na swoim instagramie.

Instagram Kuby

Organizmy transgeniczne, zmodyfikowane za pomocą narzędzi inżynierii biologicznej to temat budzący spore kontrowersje. Z jednej strony jest to nieunikniony kierunek rozwoju produkcji żywności na masową skalę.

Z drugiej strony jest to ingerencja w naturalną genetykę organizmu, a co za tym idzie, potencjalne zagrożenie przy jego konsumpcji, wynikające z zupełnie nieznanej ekspresji naszych genów na ów organizm.  O ile długoterminowe skutki modyfikacji genetycznej są trudne do określenia, na pewno musimy zmienić nasze podejście do uprawy roślin i oprysków oraz zadbać o stabilne i wydolne ekosystemy, które będą gwarantem zabezpieczenia produkcji żywności.

Najlepsze jedzenie jest od lokalnych rolników.

Dominik Makowski

Poszukuje prawdy o świecie, fascynat zimna,

Instagram okohorusa
Instagram zimnerzeczy

Jestem zdania, że nie bez powodu zdrowa żywność zaczyna mieć swój “Prime Time”. O szkodliwości GMO można napisać dużo — toksyny, alergie, choroby, niepokojące badania. Odkrywać będziemy coraz więcej. Jestem przeciwnikiem, dlatego staram się jeść tylko od lokalnych rolników.

Trzeba pamiętać, że większość badań dot. tej żywności pochodzi z laboratoriów firm, które to produkują i sprzedają. Proponuje jeść mniej, a dobrze jakościowo, aniżeli zapychać się tego typu żywnością.

Podobne wpisy